Kock


Hembakning föranleddes av att kli och jodbröd försvann från försäljningen. Som det visade sig har stadens bageri minskat deras produktion och levererar dem endast till dagis ("den blodiga regimen har nått ut trots allt"). Anledningen är låg efterfrågan i handelsnätverket på grund av att priset på denna produkt är 20 procent högre än för vanliga bröd.

Dessutom var fabriksbrödets sammansättning något ansträngd - jag försöker, när det är möjligt, att äta allt som är naturligt. Kli behövs, jod behövs (se Galicien), oavsett om det är termofil jäst för bakare som är skadlig eller inte - jag har inte äntligen fått reda på det och kommer inte att agitera här. Men jag vet en sak säkert - till och med för tiotusen år sedan bakades bröd med surdeg som innehöll naturlig, naturlig jäst, och bara de senaste 50 ... 70 åren på jäst speciellt uppfödda för detta. Så det blir inte värre av en återgång till "ursprunget".

Till slut är det bara intressant för mig - trots allt finns det inga två identiska bröd, varje gång det finns något nytt. Och ny kunskap och skicklighet, inkl.

Så för 5 år sedan köptes en brödmaskin (HP) - nu skulle jag inte köpa en av flera anledningar. Efter små danser med en tamburin togs den "eviga" rågsurdeggen ut och processen med att baka vete-rågsurdegsbröd började. Jag slutade med detta recept eftersom det är bra både med kålsoppa och med en smörostsmörgås, och det är bara inte dåligt. Cirka 170 bröd per år, ungefär varannan dag, när och mer, när mindre. Varje utlopp väger 1040 ... 1060 gram.

Och nu - vi beräknar kostnaderna för en limpa. För att förenkla beräkningarna avrundas ingrediensernas kostnad.

1. Vetemjöl för allmän användning (eller klass 1) - 22 rubel / kg x 0,38 kg = 8,36 rubel.

ANTECKNING 1. Du kan minska mängden vetemjöl med 50 ... 100 gram och istället lägga samma mängd bovete \ havre \ fullkorns \ amarant \ solros-pumpa-ceder-linfrö \ müsli \ flingor \ rågmalt \ nötter \ lök -morötter etc. etc. - men! Detta ökar kostnaden för en limpa med 0,5 ... 20 rubel, och i den här artikeln överväger vi bara enkelt vete-rågbröd.

2. Skalat rågmjöl - 30 rubel / kg x 0,21 kg = 6,3 rubel.

3. Kranvatten smiley - 20 rubel \ 1000 liter x (0,5 liter för bröd + 3 liter för hand för diskning) = 0,07 rubel.

4. Vetekli vägde ut, jag tar ut 20 rubel / kg x 0,05 kg = 1 rubel på marknaden.

ANTECKNING 2. Det var inte möjligt att köpa jodkasin för jodisering, eftersom det säljs i påsar med 100 500 bröd - jag äter / bakar inte så mycket. Jag måste luta mig till skaldjur.

5. Bordsalt - 10 rubel / kg x 0,01 kg = 0,1 rubel.

6. Socker - 45 rubel / kg x 0,01 kg = 0,45 rubel.

7. Solrosolja - 80 rubel x 0,015 kg = 1,2 rubel.

8. Malad koriander (du kan inte uttrycka det) 100 rubel / kg x 0,0015 = 0,15 rubel.

9. El. HP-effekt - 550 W. Vi tror att detta är värmeelementets kraft, som ständigt slås på / av under bakningsprocessen i 1 timme och 05 minuter. Totalt kommer det inte att vara mer än 0,3 kW * timme. Dessutom fungerar motorn under knådningen i totalt 10 minuter. Totalt för bakningscykeln, ja, inte mer än 0,5 kW * timme x 3,8 rubel \ kW * timme = 1,9 rubel.

TOTALT: 8,36 + 6,3 + 0,07 + 1 + 0,1 + 0,45 + 1,2 + 0,15 + 1,9 = 19 rubel 53 kopeck. För ett kilo bröd. Hej, Karl!

För att vara rättvis skulle det vara nödvändigt att beräkna:

- arbetskraftskostnader - 5 minuter på morgonen för att knåda startkulturen och cirka 25 minuter på kvällen: för att lägga råvaror i HP, förbereda blandningen för nästa limpa (vanligtvis lagar jag 3 portioner för 3 bröd på en gång - transportör bälte, tack Ford (C)), diska - bara 0, 5 timmar. Genomsnittspriset för en person * timme i vårt område är förmodligen 125 rubel.Det betyder att limpa kostar mig 62,5 rubel av min ovärderliga tid, som jag kunde spendera på Internet, på börsen, i gymmet eller med barn;

- avskrivning av HP - köpt för 5 år sedan för 5500 rubel, det nuvarande genomsnittspriset är 12000 rubel. På bara fem år bakades 850 limpor (åh ja jag är!), 12 000 bakas för en limpa: 850 = 14,12 rubel.

Jag vet inte ens om det är nödvändigt att inkludera arbetskraftskostnader och avskrivningar i kostnaden. Vi räknar inte arbetskostnader när vi lagar en grill för oss själva. Och vi tar inte hänsyn till priset på grillen. Det är för skojs skull. Och en amatörfiskare som köper sofistikerad redskap kommer inte att "slå av" sitt pris på bekostnad av fångsten.

Som referens: i vårt regionala centrum (Volga-regionen) är kostnaden för en liknande, men för bagerijäst är bröd från ett bageri 35 ... 45 rubel / kg, kostnaden för surdegsbröd från privata bagerier (och det finns redan minst 3 av dem, och detta glädjer sig - ett litet företag!) - från 80 rubel / kg.

I vilket fall som helst betalade bageriet sig på fem år - kostnaden för ett kilo bröd plus avskrivningar under en femårsperiod: 19,53 rubel + 14,12 rubel = 33,65 rubel - mindre än priset på bröd i butiken (från 35 rubel / kg).

Och vilken lukt finns det i huset ...

🔗

Mer om ämnet:
Är det värt att köpa en spis? Brödpris
Elförbrukning vid bakning av bröd
Varför bakar vi bröd hemma?

Alla recept

© Mcooker: Bästa recept.

Webbplatskarta

Vi rekommenderar att du läser:

Val och drift av brödtillverkare